منو

پنج شنبه, 23 آبان 1398 - Thu 11 14 2019

A+ A A-

هنر قرآنی در ايران يك جريان ادامه‌دار است

  • نوشته شده توسط Super User
  • زیر مجموعه: فعالیت قرآنی
  • دسته: فعالیت قرآنی 2
  • بازدید: 673
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 گروه فعاليت‌هاي قرآني: نفر اول دومين جشنواره صنايع دستي قرآني آيات با تأكيد بر اينكه هنر به خوبي مي‌تواند عقايد و افكار ناب شيعي را به دنيا بقبولاند، گفت: هنر اسلامي و قرآني در ايران بر خلاف غرب يك جريان ادامه دار است كه از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌شود.

بابك خويي، نفر اول دومين جشنواره صنايع دستي قرآني آيات، در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن (ايكنا) ضمن بيان مطلب گفت: در دوره قبل جشنواره قرآني آيات حضور داشتم و همان سال از طريق فراخواني كه داده شد با اين جشنواره آشنا شدم. سال گذشته در رشته مشبك حائز رتبه اول شدم و امسال نيز در شبكه و قلم‌زني موفق به كسب رتبه برتر دومين جشنواره قرآني آيات شدم.

بابك خويي در ادامه در پاسخ به اين سؤال كه برگزاري جشنواره قرآني آيات تا چه حدي مي‌تواند ارتباط دهنده هنرمندان با قرآن باشد، تصريح كرد: اگر تاريخ هنر اسلامي را نگاه كنيم از زماني كه اسلام وارد ايران شده است هنرمندان از همان زمان با قرآن كار كرده و در ارتباط بوده‌اند بنابراين نمي‌توان گفت كه ارتباط هنرمندان با قرآن از طريق اين جشنواره ميسر شده است.

نفر اول دومين جشنواره قرآني آيات در رشته قلم‌زني با تأكيد بر اينكه هنرمنداني كه در جشنواره آيات حضور داشتند سابقه حضور چندين ساله در اين عرصه را دارند، اظهار كرد: برگزاري جشنواره قرآني آيات ممكن است در ارتباط‌دهي افرادي كه در اين زمينه تخصصي ندارند با قرآن، كمك كننده باشد.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به اينكه در هنر هر چيزي كه به نقطه اوج خود برسد اسلامي است، خاطرنشان كرد: بزرگترين مجموعه‌داران خصوصي دنيا كه يهودي هم هستند هنرهاي اسلامي را خواهان و خريدارند و به دنبال اين گونه هنرها هستند چون اين هنر يك هنر ناب است كه به تعالي رسيده است.

بابك خويي گفت: جشنواره اگر مي‌خواهد كمكي به هنرمندان قرآني داشته باشد مي‌تواند آثار اين هنرمندان را خريداري و به عنوان هدايا به سران و سفيران ساير كشورها هديه دهند تا متوجه هنر اسلامي در ايران شوند. اگر شما به سايت موزه قطر مراجعه كنيد متوجه خواهيد شد كه تمام آثار هنري اسلامي ايران را به نام خودشان ثبت كرده‌اند از خوشنويسي گرفته تا قلم‌زني و ساير هنرها.

نفر اول دومين جشنواره قرآني آيات در رشته قلم‌زني افزود: اگر اين هنرها از طريق ديپلماسي ايراني ترويج شود از تنش‌ها و تهاجماتي كه عليه كشورمان در بحث‌هاي ديني وجود دارد خواهد كاست و دنيا متوجه خواهند شد كه در ايران اسلامي در همه رشته‌هاي هنري ديد قرآني وجود دارد.

خويي در ادامه با اشاره به اينكه هنر به خوبي مي‌تواند عقايد و افكار ناب شيعي را به دنيا بقبولاند، تصريح كرد: ما از طريق شناساندن آثار هنري قرآني خودمان به جهان اسلام هم ارتباطات فرهنگي را گسترش مي‌دهيم و هم توانمندي هنرمندان خودمان را به دنيا خواهيم شناساند. اين كار از طريق ديپلماسي و دادن هدايا به سفرا و سران كشورها مي‌تواند به سرانجام برسد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید