به پایگاه پرسمان جامع عالِمون خوش آمدید , مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران این مجموعه.
1 نفر آنلاین
0 عضو و 1 مهمان در سایت حاضرند

5)‌ مقدمات حکمت را بر شمارید.

0 امتیاز
37 بازدید

5)‌ مقدمات حکمت را بر شمارید.

سوال شده خرداد 14, 1396 در 91/4/18 توسط admin (مدیر کل سایت) (88,480 امتیاز)
دوباره دسته بندی کردن تیر 9, 1396 توسط admin

1 پاسخ

0 امتیاز

مقدمات حكمت‏
همان است كه به آن قرينه عامه نيز مى‏گويند؛ يعنى قرينه‏اى كه در جميع مطلقات مى‏توانيم از آن استفاده كنيم و در هر كلامى كه داراى قرينه باشد، مى‏توانيم بگوئيم كه اين كلام مطلق است و ظهور در اطلاق دارد.
مقدمات حكمت عبارتند از:
1- مورد از مواردى باشد كه اطلاق و تقييد در آنجا ممكن باشد (مثل تقسيمات اوليه) اما مواردى كه تقييد ممتنع باشد (مثل تقسيمات ثانويه) اطلاق هم محال است و نمى‏توان به اطلاق تمسك كرد و از عدم التقييد اطلاق را كشف نمود.
2- در كلام مولى قرينه‏اى بر تقييد وجود نداشته باشد و به عبارت ديگر، مولى نصب قرينه نكند، نه قرينه متصله و نه قرينه منفصله. به دليل اينكه اگر نصب قرينه متصله كند، اين قرينه متصله جلوى ظهور كلام را در اطلاق مى‏گيرد، و از همان ابتدا اجازه نمى‏دهد كه براى كلام ظهورى در اطلاق منعقد شود و اگر قرينه منفصله باشد، اين قرينه جلوى اصل ظهور كلام قبلى را نمى‏گيرد بلكه آن كلام آمده و ظهور در اطلاق هم پيدا كرده، بعد كه قرينه منفصله آمد، جلوى حجيت اين ظهور را گرفته و برآن مقدم شد. چون قرينه بر ذو القرينه مقدم است.
3- متكلمى كه اين كلام مطلق را گفته در مقام بيان باشد نه در مقام اهمال و اجمال‏گويى.
4- قدر متيقن در مقام تخاطب نباشد (براى شناخت مسئله رجوع شود به قدر متيقن).
5- انصراف از نوع انصرافى كه منشأش ظهور خود لفظ است نباشد چون مانع اطلاق است (براى درك بيشتر انصراف رجوع شود به كلمه انصراف و انصراف ظهورى و بدوى).

واژه شناسى اصطلاحات اصول فقه، ص: 186

پاسخ داده شده خرداد 15, 1396 توسط admin (مدیر کل سایت) (88,480 امتیاز)
...