به پایگاه پرسمان جامع عالِمون خوش آمدید , مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران این مجموعه.
4 نفر آنلاین
0 عضو و 4 مهمان در سایت حاضرند

2) گزيده اربعين حديث امام خميني(ره) درباره مفهوم «شُکر»

0 امتیاز
6 بازدید

گزيده اربعين حديث امام خميني(ره)

جلسه60 ( حديث 21 ادامه مبحث شكر

با عنايت خداي سبحان در خدمت حديث بيست و يكم اربعين حديث حضرت امام (ره) با موضوع شكر هستيم، حضرت امام (ره) فضيلت شكر را از طريق روايات بيان مي‌كنند.

امام صادق (ع) از پيامبر (ص) نقل مي‌كنند:‌»‌ الطَّاعِمُ الشَّاكِرُ لَهُ مِنَ الْأَجْرِ كَأَجْرِ الصَّائِمِ الْمُحْتَسِبِ وَ الْمُعَافَى الشَّاكِرُ لَهُ مِنَ الْأَجْرِ كَأَجْرِ الْمُبْتَلَى الصَّابِرِ وَ الْمُعْطَى الشَّاكِرُ لَهُ مِنَ الْأَجْرِ كَأَجْرِ الْمَحْرُومِ الْقَانِع‏»[1]

خورنده شاكر اجرش مانند اجر روزه‌دار در راه خداست و كسي كه در عافيت و سلامت شاكر است اجرش مثل اجر كسي است كه گرفتار باشد و صبر كند و كسيكه نعمت به او عطا شده و شاكر است اجرش مانند كسي است كه محروم از عطا است و به آنچه خداوند به او عطا فرموده راضي و قانع است.

اين حديث در ارتباط با كسي است كه هم در باطن از نعمات خود خوشحال است هم مصرف نعمتش در مسير معصيت نيست.

شكر آن چنان قيمتي و با ارزش است كه اجر صوم را نصيب فرد مي‌كند يعني با وجود آنكه صائم نيست ولي اجر روزه‌دار نصيب وي مي‌شود. و يا كسيكه بيماري ندارد ولي در همين حال سلامت، شاكر خداي سبحان است اجرش همانند فرد بيماري است كه مبتلا به بيماري است و در اين بيماري صبر مي‌كند. و يا فرد غني‌ايي كه نعمات بسياري به او عطا شده است و شاكر آن نعمات است و سعي مي‌كند خدمت مولا را بكند اجرش مانند اجر فقيري است كه از نعمات بسياري محروم است و در عين حال قناعت پيشه مي‌كند.

روايت ديگري از امام صادق (ع) نقل شده است :‌ «ثَلَاثٌ لَا يَضُرُّ مَعَهُنَّ شَيْ‏ءٌ الدُّعَاءُ عِنْدَ الْكُرُبَاتِ- وَ الِاسْتِغْفَارُ عِنْدَ الذَّنْبِ وَ الشُّكْرُ عِنْدَ النِّعْمَة»[2]

سه چيز است كه اگر از آن بهره‌كند باشيد چيزي [‌به شما]‌ ضرر نمي‌زند:

*دعا در هنگام مشكلات

*استغفار بابت گناهان

*شكر بر نعمات

اگر هر يك از ما در هنگام بروز مشكلات و گرفتاري‌ها دست به دعا بلند كنيم هيچ خطر جدي‌اي زندگي‌مان را تهديد نمي‌كند چون با خدائي ارتباط برقرار مي‌كنند كه «عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ » است و مي‌تواند تمام گرفتاري‌هايم را برطرف كند.

در محضر «‌رَبِّ الْعالَمينَ » گناهي از من سرزد چرا لسان غذرخواهي نداشته باشم و بابت تضعيف اراده‌ام استغفار نكنم و عزم جزم بر تقويت اراده‌ام بر ترك معصيت نگيرم.

يا نعمات فرواني زندگي‌ام را احاطه كرده است چرا با شكر نعماتم را حفاظت و ماندگار نكنم.

روايت ديگري از امام صادق (ص) نقل شده كه حضرت فرمودند:‌»‌ إِنَّ الرَّجُلَ مِنْكُمْ لَيَشْرَبُ الشَّرْبَةَ مِنَ الْمَاءِ فَيُوجِبُ اللَّهُ لَهُ بِهَا الْجَنَّةَ ثُمَّ قَالَ إِنَّهُ لَيَأْخُذُ الْإِنَاءَ فَيَضَعُهُ عَلَى فِيهِ فَيُسَمِّي ثُمَّ يَشْرَبُ فَيُنَحِّيهِ وَ هُوَ يَشْتَهِيهِ فَيَحْمَدُ ثُمَّ يَعُودُ فَيَشْرَبُ ثُمَّ يُنَحِّيهِ فَيَحْمَدُ اللَّهَ ثُمَّ يَعُودُ فَيَشْرَبُ ثُمَّ يُنَحِّيهِ فَيَحْمَدُ اللَّهَ فَيُوجِبُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ بِهَا الْجَنَّة»[3]

«امام صادق عليه السّلام فرمود: مردى از شما مقدارى آب مى‏نوشد و خداوند به آن جهت او را وارد بهشت مى‏كند، بعد فرمود او ظرف را در دست مى‏گيرد و بر دهان مى‏گذارد و نام خدا را بر زبان جارى مى‏كند و بعد مى‏آشامد. بار ديگر ظرف آب را از دهان دور مى‏كند، باز ميل به آشاميدن پيدا مى‏نمايد، خداوند را حمد و سپاس مى‏گويد بار ديگر مى‏آشامد باز آب را از دهان دور مى‏كند و سپاس مى‏گويد و باز مى‏نوشد خداوند به اين خاطر او را مستوجب بهشت مى‏كند»

در اين روايت فرد تنها حامد خداي سبحان بود و خداوند به سبب حمد او را بهشتي كرد. حال اگر انسان در هنگام آشاميدن آب يا به تعبير حضرت آية‌ الله بهجت (س) بعد از هر آشاميدني گورائي [ حتي چاي ]‌ سلام بر حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) بدهد و به فرمايش حضرت كه فرمودند: « شِيعَتِي مهما شربتم ماء عذب فاذكروني » « شيعيان من هر زمان آب گوارائي نوشيديد به ياد من باشيد» عمل كند خداي سبحان او را از چه جنّاتي متنعم خواهد ساخت.

حضرت امام (ره) مي‌فرمايند: « حمد همان شكر است همچنانكه در روايات آمده است گفتن ذكر الحمد لله شكر خداي سبحان محسوب مي‌شود.

گاهي اوقات در طول شبانه‌روز توفيق گفتن ذكر به اين سادگي را نداريم و زبانمان ما را در اداي اين ذكر همراهي نمي‌كند.

امام صادق (ع) فرمودند :‌»شُكْرُ كُلِّ نِعْمَةٍ وَ إِنْ عَظُمَتْ أَنْ تَحْمَدَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ » شكر هر نعمتي گر چه نعمتي بزرگ باشد اين است كه حمد خداي عزوجل را ادا كني (‌و الحمد لله بگوئي )

روايت ديگري از امام صادق (ع) نقل شده كه حضرت فرمودند: « َ شُكْرُ النِّعْمَةِ اجْتِنَابُ الْمَحَارِمِ وَ تَمَامُ الشُّكْرِ قَوْلُ الرَّجُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِين‏»

« شكر نعمت دوري كردن از محرمات است و كمال شكر گفتن ذكر « الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِين» است.

گفتن ذكر لساني الحمدلله از مرتكب نشدن گناهان با اهميت‌تر است چرا كه با اجتناب از محارم تنها خودم در سلامت قرار گرفته‌ام اما با بيان ذكر الحمد لله ديگران را نيز از شعاع اين ذكر بهره‌مند مي‌كنم و به ديگران شاكر كردن را آموزش مي‌دهم و مانع ناشكري آنها مي‌شوم بنابراين شكر زباني تأثير خاصي را در زندگي يكايك افراد داراست.

روايت ديگري از امام صادق (ع) نقل شده است حضرت فرمودند:‌ « روزي از مسجد خارج شدم و متوجه گم شدن مركبم شدم به خداي سبحان عرض كردم اگر خداوند آن را به من باز گرداند حق شكر او را به جا مي‌آورم.

1-زمان بسيار كوتاهي طول نكشيد كه آن مركب آورده شد حضرت فرمودند : « الحمد لله ، گوينده‌اي از ميان جمع گفت:

2-فدايتان شوم ، آيا شما نفرموديد اگر مركب پيدا شود حق سپاسگزاري را به جا مي‌آورم، حضرت فرمودند:

3-آيا نشنيدي كه « الحمدلله » گفتم؟

بنابراين در الحمد لله حق سپاس نهفته است زيرا حضرت فرمودند:‌ اگر مركبشان پيدا شود حق شكر حضرت حق را به جاي آورند و بعد از پيدا شدن مركب تنها ذكر « الحمد لله » را بيان فرمودند.

حضرت امام (ره) مي‌فرمايند: « با توجه به اين روايت معلوم مي‌شود افضل انواع شكر، شكر لساني است يعني شكر لساني از شكر قلبي، شكر با اعضاء‌ و جوارح و... برتر است چون اين شكر را به ديگران منتقل مي‌كند و ديگران مي‌آموزند بابت يكايك دارائي‌هايش « الحمد لله » بگويند هنگاميكه توفيق شكر نصيب انسان شد توفيق ازدياد نعمت نيز نصيبش مي‌شود.

اگر توفيق شكر نصيبمان شود نعماتي كه بهره‌مند از آن هستيم مانند عافيت ، علم ، معنويات و ... همگي ازدياد پيدا مي‌كند همچنانكه خداوند سبحان فرموده است : « لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزيدَنَّكُم‏» [4]

امام صادق (ع) در ذيل اين آيه شريفه مي‌فرمايند: « مَنْ أُعْطِيَ الشُّكْرَ أُعْطِيَ الزِّيَادَة » به كسيكه شكر عطا شده است زيادت عنايت عطا مي‌شود.

[1] اربعين حديث امام خميني (ره) صفحه 347

[2] اربعين حديث امام (ره) صفحه 348

[3] اربعين حديث امام (ره) صفحه 348

[4] سوره مباركه ابراهيم آيه 7

سوال شده آبان 5, 1397 در شُکر توسط admin (مدیر کل سایت) (77,870 امتیاز)
ویرایش شده آبان 5, 1397 توسط admin

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

...